PERFEKCJA JEST NUDNA. BĄDŹ IDEALNIE NIEIDEALNA.

Wreszcie nadeszły upragnione wakacje.  Czekaliśmy na nie z utęsknieniem po to, by jak co roku już tydzień po ich rozpoczęciu zatęsknić za ich końcem.

Począwszy od problemu ze zorganizowaniem opieki dla dzieci, kiedy musimy iść do pracy i wyrzutami sumienia, kiedy je zostawiamy, a one jęczą, że się nudzą (rozbierz się i pilnuj ubrania to nie jest ich ulubiona forma rozrywki), skończywszy na dniach, kiedy jesteśmy z nimi i domagają się, byśmy im ten czas poświęcili.

Zmęczenie „level hard” i pragnienie świętego spokoju jest tak silne, że cała miłość do naszych cudownych skarbów ogarnia nas dokładnie w momencie, gdy wieczorem słyszymy ich miarowy oddech, oznaczający, że oto ŚPIĄ… Kto nie kocha tej chwili?

Matka też człowiek podobno, choć niestety uchodzi jej płazem o wiele mniej niż tatusiowi.

Dziś zabawię się w spowiednika i rozgrzeszę Was z grzeszków, które wszystkie mamy na sumieniu, a które są wpisane w nasze macierzyństwo i wierzcie mi – nie stanowią ani trochę o tym, czy jesteśmy dobrymi matkami. Ba, powiem więcej! One sprawiają, że nimi jesteśmy!

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie poranna sytuacja, kiedy to średni syn przybiegł na skargę, że jego młodszy, trzyletni brat bierze do buzi gumy do żucia. Trudno mówię, jak połknie, to wyjdzie dołem.

Uśmiechając się w duchu przypomniałam sobie, jaka byłaby moja reakcja na ten fakt 7 lat temu – kiedy miałam jedno dziecko, prasowałam małe skarpetki, zmieniałam pampersy 4 razy w ciągu nocy, sterylizowałam smoczek po każdym kontakcie z podłogą i wydawało mi się, że” perfekcyjna” to moje drugie imię.

Cóż. Dziś jestem bogatsza o kolejną dwójkę dzieci i o przekonanie, że najlepsze co możemy dla siebie i naszej rodziny w życiu zrobić to ODPUŚCIĆ!

I tak…

Możesz krzyknąć na swoje dziecko, dokładnie tak samo jak krzyczysz na każdego, kto Cię zirytuje do granic nie robiąc mu przy tym traumy na całe życie. Możesz też podejść naprawdę blisko i szeptać. To brzmi jeszcze groźniej.

Będąc na placu zabaw lub w parku możesz przeglądać telefon. Dziecko przyszło tam bawić się z innymi dziećmi, a nie z Tobą. Dokładnie tak, jak Ty chodziłaś na plac zabaw w dzieciństwie tyle, że bez rodziców.

Możesz bez wyrzutów sumienia dać dziecku na obiad pizzę, McDonalda albo chleb z parówką. Lody też. Przecież nie robisz tego codziennie. No chyba, że czasami.

Na śniadanie też może być czekolada, szczególnie w wakacje. Przecież płatki z mlekiem czy jogurt z kulkami to też sam cukier, choć tłumaczysz sobie, że to zdrowa porcja mleka.

Chowasz się przed dziećmi w łazience? Wszystkie to robimy. Udajemy też, że nie słyszymy, jak nas wołają stercząc przed drzwiami.

Nie masz siły poczytać im do snu? Ja też czasem nie mam. Z pomocą przychodzą mi audiobooki. Ustaliłam też, że dwa dni w tygodniu mam wolne od czytania. Starsi są też bardzo dumni jak doceniasz ich niezwykłe umiejętności płynnego czytania, kiedy zastępują Cię czytając młodszym.

Wieczorna kąpiel – nic tak nie cieszy dzieci jak tzw. Dzień Dziecka – czyli ten dzień, w który nie muszą się kąpać. Nie tylko nic im się nie stanie dlatego, że raz się nie umyją, ale dodatkowo sprawisz im ogromną radość! Czyż nie tego właśnie każda matka chce dla swojego dziecka?

Dajesz dziecku do zabawy telefon? Tablet? Świetnie! 15 minut w porywach do godziny świętego spokoju jest zbawienne dla kobiety. Tylko przeznacz ten czas na coś produktywnego. Jak na przykład malowanie paznokci albo wypicie ciepłej kawy.

Telewizor robi za opiekunkę do dzieci? Czasem musi. Bierze mniej kasy. I nie trzeba montować kamer.

Nie chce Ci się prasować ubranek? Powiem Ci, że jak dobrze rozprostujesz wieszając, to nikt nie zauważy.

Otwierasz wino przed 17? Cóż…jeśli to ma sprawić, że dasz radę przeżyć kolejny dzień…

W wakacje wszystko powyższe może być stosowane z większą częstotliwością.

Jako pokutę przeczytaj jeszcze ze dwa teksty na moim blogu.

Byle do września.

 Anna Jaworska – MumMe

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę.

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme_pl/

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.