TO, CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ O PICIU ALKOHOLU W CZASIE CIĄŻY

Co jakiś czas, zdecydowanie za często, w mediach pojawia się informacja o tym, że pijana kobieta urodziła dziecko. Te ekstremalne przypadki na chwilę zwracają naszą uwagę na problem spożycia alkoholu przez kobiety w ciąży. Zaraz potem zapominamy o sprawie aż do następnego newsa.

A problem jest poważny. Według badania ankietowego przeprowadzonego przez IPSOS w 2005 roku jedna trzecia respondentów uważała, że kobieta w ciąży powinna regularnie spożywać czerwone wino w niewielkich ilościach. Mało tego. 16% badanych wskazało lekarza jako źródło takiej informacji!

Sama w 2007 padłam ofiarą takiego zalecenia od lekarza prowadzącego moją ciążę. Całe szczęście, że nie posłuchałam. Z różnych źródeł wiem, że lekarze nadal zalecają ciężarnym picie czerwonego wina „na poprawę morfologii”. Poza tym, że nie wiem, w jaki sposób spożycie wina miałoby wpłynąć na wzrost ilości czerwonych krwinek i zwiększenie poziomu żelaza czy hemoglobiny we krwi, to pozwólcie, że przedstawię Wam pewne niezaprzeczalne fakty dotyczące spożycia alkoholu w czasie ciąży.

 

Jakie mogą być skutki spożywania alkoholu w czasie ciąży przez matkę:

 

 1. W trakcie ciąży może dojść do:
 • Poronienia
 • Zahamowania rozwoju płodu
 • Przedwczesnego odklejenia łożyska
 • Przedwczesnego porodu

 

 1. U dziecka mogą wystąpić:
 • Wady serca (ubytek przegrody międzykomorowej)
 • Wady nerek
 • Uszkodzenie wzroku lub słuchu
 • Uszkodzenie struktur mózgowych
 • Upośledzenie umysłowe
 • Deformacja twarzy
 • Niska masa urodzeniowa
 • FAS (Fetal Alcohol Syndrome – płodowy zespół alkoholowy)
 • FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – poalkoholowe uszkodzenie płodu)
 • inne zaburzenia lub uszkodzenia organizmu

Nie będę zarzucać Was statystykami dotyczącymi występowania tych wad u dzieci matek spożywających w ciąży alkohol.

Napiszę tylko, że na przykład 35 krotnie zwiększa się ryzyko porodu przedwczesnego, a ryzyko infekcji u dzieci urodzonych z niską masą urodzeniową spowodowaną spożyciem alkoholu przez ciężarną matkę jest 2,5 krotnie wyższe. W przypadku wcześniaków nawet 15 krotnie zwiększa się ryzyko sepsy.

W badaniu przeprowadzonym przez A. Wojtyłę i wsp. 85% Polek rezygnuje ze spożywania alkoholu, gdy dowiaduje się o ciąży. Reszta deklaruje spożywanie mniejszych lub większych ilości alkoholu w pierwszym trymestrze lub przez całą ciążę. Przy czym dane te mogą być zaniżone, ponieważ wiele kobiet w badaniach ankietowych nie przyznaje się do picia alkoholu w ciąży.

Alkohol przenika przez łożysko do płodu i po 30-40 minutach od spożycia jego stężenie we krwi dziecka jest niemal takie jak u matki tyle, że dziecko dwukrotnie wolniej go metabolizuje, ponieważ jego wątroba nie jest jeszcze dojrzała.

Nie ma żadnych bezpiecznych dawek alkoholu dla kobiet w ciąży. Każda dawka, na każdym etapie ciąży, a także niestety na etapie przed zajściem w ciążę (alkohol może uszkadzać jajeczka) może być potencjalnie niebezpieczna dla dziecka. Może powodować nieodwracalne uszkodzenia płodu począwszy od drobnych dysfunkcji, aż po wady śmiertelne.

Dziewczyny, kobiety. Nie piszę tego po to, by Was straszyć. Nie piszę tego po to, byście zadręczały się tym, że być może zaszkodziłyście nieświadomie Waszym dzieciom lub jeszcze gorzej – obwiniały się, jeśli dziecko jest chore.

Piszę dlatego, że niektórzy lekarze prowadzący ciążę nadal albo wprowadzają pacjentki w błąd, albo nie informują i nie ostrzegają o konsekwencjach jego spożywania. Piszę dlatego, że wiele osób uważa, że problem jest wyolbrzymiany.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości polecam lekturę całości opracowania, na podstawie którego powstał ten wpis. Chętnie udostępnię całość zainteresowanym.

Planując ciążę lub będąc w ciąży zrezygnujcie całkowicie ze spożywania nawet najmniejszych ilości alkoholu. Dla czystego sumienia. Dla zdrowia i życia Waszych dzieci.

 

*Artykuł powstał w oparciu o „Stanowisko Grupy Ekspertów na temat wpływu alkoholu na ciążę: stan wiedzy na 2014 rok.”. Romuald Dębski, Tomasz Paszkowski, Mirosław Wilgoś, Violetta Skrzypulec-Plinta, Jacek Tomaszewski

Dziękuję Pani Ewie Lisius za udostępnienie materiałów.

 ANIA JAWORSKA – MUMME

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ (kopiuj/wklej nie jest udostępnieniem).

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme_pl/

 

 

 

 

 

3 komentarze

 1. Ania, chyba zle zinterpretowalas informacje o zespole Downa, przez to az nie da sie tego przeczytac. Zespol Downa powstaje w momencie zaplodnienia i picie alkoholu nie zmieni DNA dziecka, ktore masz w brzuchu.

 2. Niestety ale trzeba napisac to jasno – spozywanie alkoholu nie zmieni DNA istniejacego juz w brzuchu dziecka. Jeszcze ktos bedzie sie martwil, ze przez wypicie alkoholu w ciazy (chocby na poczatku, kiedy moze jeszcze o niej nie wiedziec) urodzi dziecko z wada genetyczna np. Zespolem Downa. Trudno uznac, ze w artykule zastosowalas jakis skrot myslowy, moim zdaniem napisalas to blednie. Ludzie sie nie domysla twojego wyjasnienia z komentarza, a na pewno kobiety sie przestrasza. Zwlaszcza te w pierwszej ciazy. Wiem, bo sama bylam i, mimo medycznego wyksztalcenia, w ciazy kobieta staje sie bardziej wrazliwa na punkcie swojego, juz nie tylko swojego, zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.