NIE MYL PRZEMOCY Z MIŁOŚCIĄ – FORMY PRZEMOCY PSYCHICZNEJ

Na temat przemocy domowej i przemocy w związku napisano już wiele. Sama napisałam już kilka wpisów na ten temat (możesz je przeczytać na przykład TUTAJTUTAJ i TUTAJ)

Z czym kojarzy się przemoc? Z biciem. Tak, to jest przemoc. Są jednak formy przemocy, które nie pozostawiają siniaków na ciele, za to pozostawiają rany w psychice. To przemoc psychiczna – emocjonalna.

Równie okrutna i bolesna dla ofiary.

Jak ją rozpoznać? Jak odróżnić od źle pojętej miłości?

Oto symptomy przemocy emocjonalnej. Sprawdź czy nie jesteś jej ofiarą…lub sprawcą.

Czym jest przemoc psychiczna?

 

 1. PRZEMOC TO decydowanie o zachowaniu partnera wbrew jego woli. Partner mówi Ci jak masz się ubrać, jak zachowywać, co mówić. Każdy ma prawo ubierać się w to, co chce, zachowywać się tak, jak uważa za stosowne, mówić to, co myśli.

 

 1. PRZEMOC TO zmuszenie partnera do rezygnacji z pasji, przyjemności, formy wypoczynku, sposobu spędzania wolnego czasu. Każdy ma prawo robić to, co sprawia mu przyjemność.

 

 1. PRZEMOC TO obwinianie partnera za wszystko, nawet jeśli nie jest winny jakiejś sytuacji. Nigdy nie jest tak, że jedna osoba w związku jest odpowiedzialna za wszystko, szczególnie za niepowodzenia.

 

 1. PRZEMOC TO wyśmiewanie, krytykowanie i szydzenie z partnera. Nieważne czy sam na sam, czy w towarzystwie innych osób. Zawsze, jeśli nie jest to żart, który bawi obie strony, jest to przykre i raniące dla wyszydzanego czy krytykowanego. Każdy chciałby być doceniany.

 

 1. PRZEMOC TO ograniczanie partnerowi kontaktów z rodziną lub znajomymi. Każdy ma prawo do utrzymywania relacji z bliskimi oraz spotkań z przyjaciółmi i znajomymi. Nawet jeśli nie pałamy do nich sympatią.

 

 1. PRZEMOC TO ograniczanie dostępu do pieniędzy. Ludzie, którzy decydują się prowadzić wspólne gospodarstwo powinni dzielić ze sobą zasoby finansowe bez względu na to, kto wkłada do budżetu więcej środków. Nigdy nie wiadomo kiedy w życiu role się odwrócą.

 

 1. PRZEMOC TO uniemożliwianie podejmowania decyzji, wpływanie na te decyzje za pomocą szantażu emocjonalnego, np. Decydowanie za kogoś o tym, czy może się kształcić, podjąć pracę zawodową, wyjść z domu czy wyjechać.

 

 1. PRZEMOC TO stosowanie systemu nagród i kar w związku. Jeśli spełnisz wymagania narzucone przez partnera zostajesz nagrodzony. Jeśli nie, ukarany – np. milczeniem, awanturą.

 

 1. PRZEMOC TO wzbudzanie swoim zachowaniem lęku u partnera. Na strachu nie da się zbudować żadnej miłości i głębszej relacji.

 

 1. PRZEMOC TO bagatelizowanie marzeń, celów, osiągnięć, uczuć. Nie liczenie się z drugim człowiekiem. Każdy ma prawo do realizacji swoich życiowych celów i nie ma tych gorszych czy lepszych, ważniejszych i mniej ważnych. Życie każdego ma dokładnie tę samą wartość.

 

 1. PRZEMOC TO zmuszanie partnera do czegokolwiek za pomocą szantażu, wymuszenia, groźby, wzbudzenia strachu. Obojętnie czy chodzi o seks czy o jazdę na nartach. Każdy ma prawo zdecydować samodzielnie o tym, czego chce.

 

 1. PRZEMOC TO zaniżanie poczucia czyjejś wartości, wmawianie mu, że nic nie znaczy, że nie potrafi funkcjonować bez wsparcia, dołowanie, lekceważenie, uzależnianie od siebie.

 

 1. PRZEMOC TO kontrolowanie. Sprawdzanie gdzie i z kim spotyka się partner, przeglądanie jego korespondencji, telefonu, kont w mediach społecznościowych, kieszeni. Podejrzewanie o zdrady i przypisywanie partnerowi zachowań, które nie miały miejsca. To brak zaufania i naruszenie prywatności i godności drugiej osoby.

 

 1. PRZEMOC TO ograniczanie w wyrażaniu uczuć. Np. nie rycz, bo mnie to denerwuje, mażesz się jak baba, bądź twarda itp. Każdy ma prawo wyrażać emocje tak, jak to czuje.

 

 1. PRZEMOC TO pozbawianie partnera poczucia bezpieczeństwa. Awanturowanie się, wyzywanie, ograniczanie mu dostępu do zaspokajania potrzeb życiowych np. snu czy jedzenia, niszczenie domowych sprzętów Nawet jeśli agresja nie jest skierowana bezpośrednio na partnera, to i tak jest to forma przemocy.

 

Przemoc psychiczna jest bardzo niebezpieczną formą przemocy. Nie zostawia widocznych śladów, ale bardzo często jest początkiem i wstępem do przemocy fizycznej.

Czasami odróżnienie przemocy emocjonalnej od miłości bywa trudne dla któregoś z partnerów, szczególnie jeśli jego poczucie własnej wartości było już wcześniej zaniżone, a osoba ta doświadczyła przemocy np. w domu rodzinnym.

Przemoc psychiczna prowadzi do depresji, chorób psychicznych, nerwic, a nawet prób samobójczych.

Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą przemocy szukaj pomocy!

Zwróć się do rodziny lub przyjaciół.

Jeśli nie możesz uzyskać pomocy ze strony bliskich są instytucje, które oferują swoją pomoc.

Możesz ją uzyskać pod numerem telefonu Niebieskiej Linii 800-12-00-02 lub adresem e-mail niebieskalinia@niebieskalinia.info

Możesz ją również uzyskać w miejskich lub gminnych ośrodkach pomocy społecznej (MOPS lub GOPS).

Pomocy należy szukać również w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej i Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Możesz ją uzyskać na Facebookowych grupach wsparcia.

Nie tłumacz przemocy miłością. Nikt nie ma prawa ograniczać wolności drugiego człowieka, bez względu na to, co nim kieruje.

Możesz czuć się skołowana, kiedy ktoś, kto twierdzi, że Cię kocha i jednocześnie Cię niszczy.

Przepraszam niczego nie załatwia. Ten kto stosuje przemoc to zwykły tchórz. Nie pozwól sobie wmówić, że to Twoja wina. Nie musisz zasłużyć na to, by ktoś Cię kochał.

Twoja wartość jako człowieka jest tak duża, że jeśli ktoś tego nie docenia, to znaczy, ze nie jest wart, by spędzić z Tobą nawet jeden dzień.

Poradzisz sobie, wbrew temu co Ci wmówiono.

Nie graj w tę grę. Tu nikt nie będzie zwycięzcą. Sprzeciw. Wygraj życie.

 Anna Jaworska – MumMe

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ (kopiuj/wklej nie jest udostępnieniem).

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme_pl/

 

2 komentarze

 1. Czyli opis postępowania mojej matki wobec mojego ojca … i nikt nie chce o tym słyszeć bo przecież to nie możliwe żeby prawie dwumetrowy facet był tak manipulowaniu przez kobietę 160 cm. Główny argument rodziny

 2. Dziękuję, w imieniu doświadczających przemocy psychicznej, za ten wpis. Trafiony w 100%,niestety przekonałam się o tym osobiście. Krystyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *