DOPALACZE I SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE ZABIERAJĄ CAŁE RODZINY NA DNO PIEKŁA

1 listopada w województwie lubelskim zmarł 17-latek. Jego kolega przeżył. Obaj zażyli wcześniej dopalacz o nazwie Louis Vuitton. Dealer – również 17-latek został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Każdego roku przybywa w Polsce ofiar śmiertelnych dopalaczy. Każdego roku przybywa zatruć tymi środkami. Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w zestawieniu 50 krajów przebadanych w ramach Global Drug Survey w 2015 roku. Według badania 31% Polaków zażywało dopalacze. Większość z nich to ludzie w wieku 13-24 lata.

Za dwa lata mój najstarszy syn będzie już w tej grupie wiekowej.

Dopalacze to jedna z najbardziej dostępnych i najtańszych opcji dla chcących się odurzyć małolatów. Druga, to leki bez recepty dostępne w każdej aptece.

Pomimo obostrzeń ustawowych, zarówno w przypadku dopalaczy, jak i leków niestety nie udaje się wciąż powstrzymać fali zatruć i przypadków śmierci po zażyciu środków odurzających.

Najłatwiej zdobyć te środki przez Internet. Kiedy jakiś czas temu rozmawiałam z matką chłopaka uzależnionego od dopalaczy, dowiedziałam się, że bez najmniejszego problemu zdobywa je nawet za darmo. Testuje je i opisuje ich działanie na forach internetowych. Jest królikiem doświadczalnym.

Ciekawie brzmiące nazwy: Kosiarz, Sztywny Misza, Czeszący grzebień, Cherry Kokolino, Funky, Exclusive Kokolino, Chujnia, Baka, Konkret, Władziu czy też Papierek lakmusowy to nic innego jak dopalacze. Środki psychoaktywne sprzedawane w sieci oraz w sklepach stacjonarnych, nie zawsze w oczywisty sposób.

Jak wyglądają dopalacze?

Dopalacze wyglądem przypominają narkotyki. Występują one w postaci białego proszku, kapsułek lub tabletek, suszu roślinnego (liście, nasiona, ekstrakt, skręty), suszu grzybów.

Ale nie tylko. Mogą być rozprowadzane jako zapachy do odkurzacza albo olejki do e-papierosów, czy kolekcjonerskie karty z na wpół gołymi damami. Karty są nasączone trucizną.

Tak, trucizną. Lista substancji używanych do ich produkcji jest długa, a poza chemią w dopalaczach znaleźć można również takie środki jak wybielacz, preparat do udrażniania rur czy tłuczone szkło.

Leki dostępne bez recepty to również ważny temat. Zapytałam farmaceutkę – Annę Joniec – Bieniek – autorkę bloga MAMA BEZ RECEPTY – jakie substancje, które są zawarte w lekach bez recepty, działają psychoaktywnie i bywają wykorzystywane do odurzania się.

Wśród najbardziej niebezpiecznych wymieniła: pseudoefedrynę i efedrynę – składniki niektórych leków na katar, obkurczających błonę śluzową oraz niektórych syropów na kaszel, kodeinę – zawierają ją niektóre tabletki i syropy przeciwkaszlowe oraz przeciwbólowe, dekstrometorfan – substancja, która jest składnikiem pewnych preparatów na kaszel.

Kolejne to dimenhydrinat – składnik leków przeciw chorobie lokomocyjnej oraz benzydamina – i tu uwaga – składnik preparatu do irygacji pochwy!!

Co powinno nas zaniepokoić? Jakie mogą być objawy zażywania dopalaczy lub leków? Podobne do objawów uzależnienia od narkotyków.

 • kłopoty ze snem – bezsenność lub nadmierna senność.
 • pobudzenie lub otępienie
 • napady paniki, lęki
 • urojenia i omamy
 • problemy z oddychaniem
 • wymioty, nudności
 • kłopoty z koncentracją
 • bóle i zawroty głowy
 • huśtawka nastroju
 • napady agresji
 • zaburzenia rytmu serca, a nawet zawał serca
 • nadmierne pocenie
 • A także biegunka, gorączka, zmęczenie i wiele innych

Nie oznacza to oczywiście, że każda biegunka, wymioty czy bezsenna noc u nastolatka sygnalizują zażycie dopalaczy. Nie popadajmy w paranoję.

Matki jednak mają intuicję, która często, choć niestety nie zawsze, pozwala im zauważyć pewne zmiany w zachowaniu dziecka, które mogą wzbudzić niepokój.

Co jeszcze można zrobić, żeby zapobiec tragedii uzależnienia się dziecka od jakichkolwiek środków odurzających?

Na pewno być czujnym. Rozmawiać z dzieckiem, interesować się tym co robi i z kim – kim są jego koledzy i koleżanki, jak spędza czas, z kim się spotyka. Starać się nie tracić kontaktu, mimo trudności związanych z komunikacją w wieku dojrzewania.

Tłumaczyć, nie traktować tematu narkotyków czy dopalaczy jak tabu. Uświadamiać i mówić o skutkach i konsekwencjach zażywania tego typu substancji.

Co robić, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki?

Codziennie w godzinach 16.00-21.00 czynny jest Antynarkotykowy Telefon Zaufania 801 199 990.Pomoc można znaleźć również w Antynarkotykowej Poradni Internetowej:
www.narkomania.org.pl.

Informator na temat placówek udzielających pomocy osobom z problemem narkotykowym dostępny jest na stronie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii:

www.kbpn.gov.pl.

Nie daj sobie wmówić, że znaleziona w pokoju czy w kurtce dziwnie wyglądająca substancja, to nic takiego. Nie pozwól uśpić swojej czujności. Lepiej się przekonać, że nie ma czym się martwić niż zaspać z pomocą.

Tak naprawdę śmierć chłopca w lubelskim to tragedia wielu osób. Tragedia rodziców zmarłego dziecka, tragedia jego kolegi i jego rodziców, tragedia 17-latka, który dopiero zaczynał życie, a teraz siedzi w areszcie czekając na wyrok za spowodowanie czyjejś śmierci, wreszcie tragedia jego rodziny.

Dopalacze i leki są środkami odurzającymi łatwo dostępnymi i tanimi. A uzależniają jak narkotyki i prowadzą do dramatów. Pamiętajmy, że w pewnym momencie przestajemy być jedynymi autorytetami naszych dzieci i grupa rówieśnicza ma na nie ogromny wpływ. To nieprawda, że dopalacze to problem patologicznych i dysfunkcyjnych rodzin. Uzależniają się dzieciaki zarówno z rodzin pełnych jak i rozbitych. Bogatych i biednych.

Bardzo trudno jest wychowywać dzieci w obecnych czasach.

Bądźmy czujni. Bardzo Was o to proszę.

 Anna Jaworska – MumMe

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ (kopiuj/wklej nie jest udostępnieniem).

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme.pl/