NIE KŁAM KOCHANIE

NIE KŁAM KOCHANIE

Olivier, nasz średni syn zawsze był niejadkiem. Jadł ilości, jakie spożywa wróbelek od dnia swoich narodzin. Ja, jako matka przyzwyczajona przez Igora – pierworodnego do 360 ml mleka na raz, porządnej porcji kaszki, obiadku, a nawet wyjadania ręką ze śliniaka, przekonana, że wystarczy dziecku proponować, by jadło wszystko, nagle obudziłam się w nowej dla mnie rzeczywistości. 80 ml mleka na porcję, wieczne zamartwianie się o to, czy na takich porcjach jedzenia można w ogóle przeżyć, co przygotować, by w ogóle zjadł… koszmar. Mamy niejadków wiedzą o czym mówię.

Olivier dorastał i niewiele się zmieniało.

Każdy posiłek zaczynał się od pytań: „a muszę wszystko?” „A mogę tylko to?”

Kończył się zaś słowami: „brzuch mnie boli” albo „już mi niedobrze, zaraz zwymiotuję”.

Naszym zdaniem było to oczywiście grubo przesadzone i ciągle tłumaczyliśmy mu, że wystarczy powiedzieć „już nie mogę”, „najadłem się” – starałam się nie zmuszać go nigdy do jedzenia (raczej zachęcać i stosować różne triki, które czasem działały, a czasem nie), ale on nie ustawał, tylko zawsze używał argumentu bolącego brzucha i zbliżającej się apokalipsy.

WEBINAR

Czy kłamał? Teraz trudno mi to ocenić.

Przyszedł jednak dzień, w którym znowu powiedział, że jest mu niedobrze po jedzeniu, a ja przyzwyczajona do tego olałam temat. Za moment zwrócił wszystko wprost na podłogę.

Pamiętam moje wyrzuty sumienia i naszą długą rozmowę potem o tym, że jak się często nie mówi prawdy, to ludzie tracą do nas zaufanie, przestają nam wierzyć. ” Nie kłam kochanie, to niepotrzebne”.

Dziś Olivier jest nastolatkiem, który je dużo i wszystko. I nie kłamie. Nigdy. Najgorsza prawda jest lepsza w naszym domu niż najlepsze kłamstwo. I premiowana.

Dlaczego dzieci kłamią?

Najczęściej, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji swoich zachowań. Kłamią ze strachu, z powodu wstydu i w wyniku nadmiernej kontroli. Czasem kłamią też, by zwrócić na siebie uwagę. Maluchy za to kłamią nieświadomie – prawda miesza im się z fikcją i potrafią opowiadać nam niezłe bajki.

Każdy etap rozwojowy dziecka to inne rodzaje kłamstw, inne przyczyny, ale i inne rozwiązania.

Już w poniedziałek 27.05 o 19:00 porozmawiamy o dziecięcych kłamstwach w trakcie webinaru
Dowiedz się tego wszystkiego i jeszcze więcej na Webinarze – kliknij link poniżej:
MOJE DZIECKO KŁAMIE – CO ROBIĆ?

 

Czego dowiesz się w trakcie webinaru?

 

  • Dlaczego dzieci kłamią – Dowiesz się, dlaczego dzieci i nastolatki mogą uciekać się do kłamstwa. Poznanie tych motywów jest kluczowe dla skutecznej reakcji i wsparcia.
  • Nauczysz się, jak reagować na kłamstwa, a co najważniejsze, jak działać prewencyjnie, by zachęcić dzieci do mówienia prawdy.
  • Odkryjesz metody na budowanie otwartej linii komunikacji z dzieckiem, która sprzyja wzajemnemu zaufaniu i szacunkowi.
  • zamiast karać, dowiesz się, jakie działania możesz podjąć, aby kłamstwo stało się mniej atrakcyjną opcją dla Twojego dziecka.

Zajmij miejsce już dziś i bądź z nami! Będzie możliwość zadawania pytań na żywo. Nie możesz być w poniedziałek? Nic straconego. Dostęp do nagrania otrzymasz aż na 12 miesięcy.

ZAJMUJĘ MIEJSCE

DO ZOBACZENIA!

Anna Jaworska – MumMe

Pedagog, terapeutka, trener regulacji emocji i umiejętności społecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *