JAKA POWINNA BYĆ MATKA?

Często uważa się, że matki, szczególnie w naszej kulturze, nie muszą zbyt wiele myśleć o sobie. Wszystko dla dzieci. Matka powinna być kochająca, dbać o dom i rodzinę. Matka powinna być dyspozycyjna dla wszystkich, nieuciążliwa. Matka Polka – poświęcająca się z uśmiechem na ustach.

O ile uważam oczywiście, że matka powinna dać dzieciom z siebie tyle ile jest w stanie, o tyle nie powinna nigdy zapominać o sobie i pozwolić innym o sobie zapomnieć.

 

Jaka zatem powinna być matka?

 

  1. Matka powinna być WYSPANA. Wiadomo rzecz jasna, że matka nie śpi, tylko martwi się z zamkniętymi oczami, ale permanentny brak snu nieuchronnie prowadzi do szaleństwa. Przez pierwsze miesiące macierzyństwa przed ostatecznym ześwirowaniem chroni nas trochę oksytocyna, ale im dalej w las tym gorzej. Podziwiam ludzi, którzy potrzebują kilka godzin snu do regeneracji. Ja po mniej niż 8 godzinach snu jestem zombiakiem, jak mawia mój syn. Wykorzystujmy każdą możliwość na dłuższy sen. Dzieci naprawdę nie muszą mieć odprasowanych skarpetek, a oglądanie bajek w sobotę rano nikogo nie zabiło. Nie mówię: śpij, kiedy dziecko śpi, bo poza pierwszymi miesiącami życia pierwszego dziecka to zwyczajnie nie jest realne, ale matka też człowiek i spać musi. Kropka.

 

  1. Matka powinna być ZDROWA. Niestety, większość mam zapomina zarówno o badaniach profilaktycznych, jak i koniecznych wizytach u lekarza, za to teczki z wynikami badań i konsultacji dzieci pękają w szwach. Priorytetem każdej mamy powinno być, by żyć jak najdłużej, móc opiekować się swoimi dziećmi, doczekać prawnuków i patrzeć na swoje dzieci do późnej starości. Niestety, by tak było, musimy poświęcić sobie trochę uwagi i czasu. Dbajcie o zdrowie. Dzieci są ważne, ale Wy też jesteście ważne!

 

  1. Matka powinna być NIEZESTRESOWANA. Znasz ten stan, kiedy mąż irytuje Cię tym, że za głośno oddycha, a dzieci kochasz najbardziej, gdy śpią? Stres i przemęczenie mogą sprawić, że życie nam brzydnie i nie cieszy nas nic. Znajdź sposób na rozładowanie stresu. Nieważne czy to M jak Miłość, haft krzyżykowy, crossfit czy krzyżówki panoramiczne. Może też być tango, seks, pijawki, triathlon, gra na akordeonie czy chór kościelny. Nieistotne. Ważne, żeby dawało Ci radość, ładowało akumulatory i pozwalało na chwilę oderwać się od codzienności. Jest jeden warunek. Musi być przyjemne.

 

  1. Matka powinna być DOCENIANA. Nieważne czy pracujesz na etacie, prowadzisz firmę, czy wychowujesz dzieciaki. Nieistotne czy masz jedno, dwoje czy sześcioro dzieci, czy Twój mąż jest zawsze w domu, ciągle w rozjazdach, czy może sama wychowujesz swoje dzieci. Każda z nas – mam – chce być doceniana. Chcemy, by szanowało nas Państwo, społeczeństwo i rodzina. Bycie mamą to bardzo piękna, ale bardzo trudna rola. Staramy się wypełniać ją każdego dnia i nocy. Oczekujemy więc, że zostaniemy docenione. Niby nic, a tak wiele.

 

  1. Matka powinna być ZADBANA. Bardzo często słyszę: Masz trójkę dzieci? A nie wyglądasz. Zawsze wtedy odpowiadam: A jak wygląda matka trójki dzieci? Dlaczego mam być zaniedbana? Moje dzieci są zadbane, czyste, najedzone, nic im nie brakuje. Nie potrzeba wiele, by wyglądać i czuć się dobrze. Trochę ruchu, zdrowe jedzenie, zadbane włosy, paznokcie, kobiecy strój. Nie mówimy o szpilkach, czerwonych tipsach czy jedwabnej podomce, choć pewnie większość panów nie obraziłaby się o taki outfit ;), ale o to, byśmy w swoim ciele i opakowaniu do niego czuły się sobą i czuły się dobrze.

 

  1. Matka powinna być SZCZĘŚLIWA. Szczęście nie oznacza, że wszystko musi być perfekcyjne. Szczęście wynika raczej z osobistej decyzji i zgody na to, co nieidealne. Bo ideały nie istnieją. Nie ma idealnych mężów, perfekcyjnych dzieci ani samosprzątających się domów. My same też nie jesteśmy idealne. Ale możemy i powinnyśmy być szczęśliwe. Mamy do tego prawo.

 

  1. Matka powinna być … właśnie. Powinna BYĆ! Nie egzystować w cieniu dzieci czy mężczyzny. Powinna żyć i czerpać z życia. Czas mija tak szybko, za szybko. Dzieci wychodzą z domu, przychodzi dojrzałość, później starość i nie da się cofnąć czasu.

 

Z okazji tego Dnia Matki – naszego dnia, naszego Święta, życzę Wam, żebyście były szczęśliwe. Wiem, że nie zawsze jest możliwe, żebyśmy były wyspane i zadbane. Czasem jesteśmy chore i zestresowane. Czasem czujemy się niedoceniane. Niech tylko w ogólnym rozrachunku zawsze Wam wyjdzie w życiu, że jesteście szczęśliwe. Wymagajcie od siebie i innych, by zwracali uwagę na Wasze potrzeby, marzenia, samopoczucie, by troszczyli się o Was w takim samym stopniu, jak Wy troszczycie się o nich. Nie tylko w Dzień Matki.

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę.

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme_pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *