PRZEMOC MA WIELE TWARZY. NIE BĄDŹ OFIARĄ.

Od czasu do czasu, niestety zdecydowanie zbyt często, docierają do mnie sygnały od Was, moich czytelniczek, że niektóre z Was mogą być ofiarami przemocy domowej.

Wyjaśnijmy sobie coś na wstępie.

PRZEMOC TO NIE TYLKO BICIE!!

PRZEMOC to „wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną.”*

Innymi słowy, jeśli na coś się nie zgadzasz, obojętnie czy jest to seks, uniemożliwianie pójścia do pracy czy zakaz ubrania sukienki, a ktokolwiek zmusza Cię do postąpienia wbrew Twojej woli, to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli ktokolwiek wydziela Ci pieniądze, kontroluje wydatki, nie zgadza się na to, byś zarabiała swoje pieniądze, tylko chce byś była zależna finansowo i nie łoży na Twoje utrzymanie, to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli jesteś poniżana, wyzywana, pogardzana, lekceważona, krytykowana, szantażowana, straszona, wyśmiewana lub zmuszana do czegokolwiek, nawet jeśli nigdy nie doszło do rękoczynów, to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli kontrolowane są Twoje media społecznościowe – Facebook, Instagram, telefon, wiadomości, maile, spotkania ze znajomymi, to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli ktokolwiek ogranicza Twoją wolność, kontakty z ludźmi, izoluje od społeczeństwa, wymusza posłuszeństwo w jakikolwiek sposób, to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli jesteś zmuszana do jakiejkolwiek czynności seksualnej, obojętnie czy poprzez groźby, szantaż czy wymuszanie, to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli jesteś szturchana, popychana, trzymana siłą, kopana, duszona, szczypana, bita lub nie jest Ci udzielana niezbędna pomoc, to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli ktokolwiek ogranicza Ci dostęp do pomieszczeń lub sprzętów niezbędnych do zaspokajania Twoich potrzeb, ogranicza Twój sen lub pożywienie to JEST TO PRZEMOC!

Jeśli ktokolwiek narzuca Ci swoje zdanie, wymusza określone poglądy, wmawia chorobę psychiczną, to JEST TO PRZEMOC!

NIE MOŻESZ NA TO POZWOLIĆ!

Bez względu na to, kto stosuje wobec Ciebie przemoc – mąż, żona, partner, partnerka, teściowa, teść, ojciec, matka, szwagier, bratowa, syn czy synowa, córka czy zięć, nie ma prawa tego robić! A Ty masz prawo do godnego życia. Ten kto stosuje przemoc musi zostać ukarany!

Jeśli ktokolwiek używa wobec Ciebie jakiejkolwiek formy przemocy wiedz, że to się nie zmieni! Chyba, że na gorsze.

Nie wymawiaj się dobrem dzieci, bo dla dziecka przebywanie w otoczeniu osoby, która stosuje przemoc jest dalece krzywdzące. Dziecko, które dorasta w atmosferze strachu i niepewności ma zachwiane poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie własnej wartości! Prawdopodobnie w przyszłości stanie się ofiarą kolejnej osoby, która będzie się nad nim znęcać lub samo będzie przemoc stosować w stosunku do swoich bliskich. Czy tego chcesz dla swojego dziecka?

Wiem, że się boisz. Być może myślisz, że sobie nie poradzisz, ale ja wiem, że jesteś bardzo silna. Silniejsza niż Ci się wydaje.

Być może myślisz, że nie będziesz miała za co żyć. Będzie ciężko, ale dasz radę.

Być może myślisz, że ten, kto znęca się nad Tobą, będzie się mścił. Nie obawiaj się. Ten, kto się znęca to tchórz.

Tak. Znęca się. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ten kto stosuje jakąkolwiek formę przemocy w stosunku do drugiej osoby znęca się nad nią.

I mam głęboką nadzieję, że nie jesteś jego ofiarą.

A jeśli jesteś, to przeczytaj TEN WPIS. Ona też się bała odejść. Omal nie zginęła, a wszystko to co się zdarzyło widziały dzieci. Musiały patrzeć na to, jak ojciec katuje ich mamę.

Dlaczego Niebieska Karta często jest fikcją? Ponieważ ofiary ukrywają prawdę przed tymi, którzy mogą im pomóc. Ania też ją ukrywała.

Pierwszym miejscem, gdzie można uzyskać pomoc jest

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – 801 12 00 02

Lub

„Niebieska linia” 22 668 70 00.

Pomocy należy szukać również w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej i Ośrodkach Pomocy Społecznej.

W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia natychmiast wezwij policję.

Zrób coś zanim będzie za późno, zanim wydarzy się tragedia.

Pamiętaj, że aby wyrwać się z zamkniętego koła strachu niezbędna jest pomoc psychologa. Masz do niej prawo i musi Ci ona zostać zapewniona.

Jeśli w Twoim otoczeniu jest ktokolwiek, kto jest ofiarą przemocy spróbuj pomóc.

Taka osoba jest często tak przerażona i zniewolona, że nie myśli racjonalnie.

Apeluję do Was. Nie bądźmy obojętni na zło i ludzką krzywdę.

 

*Źródło definicji – Wikipedia

 ANNA JAWORSKA – MUMME

Jeśli uważasz, że mój wpis porusza ważny temat,  udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ (kopiuj/wklej nie jest udostępnieniem).

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme_pl/

 

 

 

3 komentarze

  1. Ja się boję strony finansowej, mam już dość gnębienia ale boje się zostać na lodzie.
    Mój obecny dochód to 1000 zł na dzieci, nie pracuję ponieważ mamy półtorarocznego synka który wymaga rechabilitacji, ciągłych wizyt u specjalistów i póki co napewno nie kwalifikuje się do żłobka. Z rodziny nikt mi nie pomoże.
    Mamy z mężem kredyt który parę lat temu podpisałam, jest nieubezpieczony, rata ponad 1200 zł do tego rachunki domowe, węgiel, drewno, potrzeby nastoletniej córki…
    W tej chwili mężowi grozi więzienie, nawet jeśli się wymiga to ja już nie mogę z nim być, ale boję się pogrążyć w długach.
    Nie chcę być ofiarą, nie chce aby moje dzieci tak żyły, ale nie widzę też wyjścia

  2. Nie wiem czy widzialyscie material „Uwagi” na ten temat. Kobieta byla ofiara przemocy doszlo do tego, iz mąż skatowal ja na śmierć! Rodzina nic w tej sprawie nie zrobiła, wszyscy wiedzieli o jej siniakach, wyrwanych włosach…czy aż do tego musi dojść? Miejmy swoja godnosc, szacunek do samych siebie. Kobieta jest w stanie wiele znieść, ale miejmy też odwagę uciec do lepszego zycia i przede wszystkim spokoju.. Nie jestem ofiara przemocy, choć zdarzały się różne sytuacje. Ale wiem, że mamy siłę jako kobiety…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.