11 BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIAJĄ NOWE PARTNERKI OJCÓW W RELACJACH Z ICH DZIEĆMI Z POPRZEDNIEGO ZWIĄZKU

Od razu powiem, że tekst ten dotyczy TYLKO i wyłącznie partnerek. O nowych partnerach matek będzie oddzielny tekst, ponieważ według mnie popełniają oni zupełnie inne błędy w stosunkach z dziećmi swoich wybranek.

Tekst ten piszę zarówno na podstawie własnych doświadczeń – jako dziecko rozwiedzionych rodziców, którzy wchodzili w nowe związki (w tym ojciec kilkukrotnie) oraz na podstawie obserwacji i rozmów z kobietami, które po rozstaniu z dotychczasowymi partnerami są w nowych relacjach i albo stały się „nowymi partnerkami tatusia” albo ich dzieci są uwikłane w relacje z towarzyszkami życia swoich ojców.

Powiem szczerze. Takie kontakty są trudne. U jednych stosunki układają się ciut lepiej, u innych fatalnie. Zazwyczaj zależy to od tego, ile złych emocji jest jeszcze między dorosłymi. Im więcej, tym gorzej odbija się to na dzieciach.

Osobiście wyodrębniam błędy, które popełniają nowe partnerki ojców, niestety najczęściej za owych ojców całkowitym przyzwoleniem lub biernością.

 

 1. BŁĄD NR 1 – PRÓBA ZAPRZYJAŹNIENIA SIĘ NA SIŁĘ. Niektóre kobiety wchodząc w związek z facetem, który ma dziecko na siłę chciałyby zaprzyjaźnić się z nim od razu po zapoznaniu. Czasem zdarza się oczywiście, że „kliknie” i dziecko akceptuje sytuację, szczególnie wtedy, gdy od rozstania rodziców minął już jakiś czas. Jeśli jednak sprawa jest dość świeża, dziecko potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowej rzeczywistości. Jeśli dodatkowo jego mama nie akceptuje nowego związku swojego ex, robi się jeszcze trudniej. Potrzeba wyczucia, cierpliwości i czasu. Z pewnością nie przekupstwa, organizowania multum atrakcji i nadskakiwania. Dziecko może poczuć się osaczone, zobowiązane i mieć wyrzuty sumienia w stosunku do matki, którą kocha i nie chce sprawiać jej przykrości. Często jest też tak, że dziecko nadal liczy na to, że jego rodzice się zejdą, a nowa partnerka taty jawi im się jako jedyna przeszkoda. I to jest naturalne!

 

 1. BŁĄD NR 2 – MATKOWANIE. Matka pozostanie matką. Nawet jeśli nie żyje, to dla dziecka nadal nią pozostaje. Nawet jeśli porzuciła rodzinę – dziecko nadal ją kocha i tęskni. Próba wcielenia się w jej rolę wbrew woli dziecka jest po prostu zwyczajnym nadużyciem. Czasem bywa tak, że po czasie dzieci same wychodzą z inicjatywą, by na przykład zwracać się mamo do nowej partnerki taty i tak zaczynają ją traktować. Wówczas przy obopólnych chęciach można stworzyć relację zbliżoną do relacji matka – dziecko. Są rodziny, w których to się udaje.

 

 1. BŁĄD NR 3 – UTRUDNIANIE KONTAKTÓW. Próbę zawłaszczenia mężczyzny kosztem jego dzieci z poprzedniego związku uważam za skandaliczną niedojrzałość i jest to niedopuszczalne. Wiążąc się z facetem, który ma dzieci należy mieć świadomość tego, że on rozstał się z ich matką, a nie z nimi. Nie potrafisz tego zrozumieć, zostaw chłopa w spokoju. Jakiekolwiek próby utrudniania kontaktu ojca z jego dziećmi są wyrazem braku empatii, frustracji, zazdrości i zasługują na potępienie. Dom ojca powinien być dla jego dzieci zawsze otwarty, bez względu na to z kim się związał i jaka była przyczyna rozstania z matką dzieci.

 

 1. BŁĄD NR 4 – OGRANICZANIE PARTNEROWI WYDATKÓW FINANSOWYCH NA JEGO DZIECI. Powiedzmy sobie coś szczerze. Mało który facet płaci na swoje dzieci alimenty w takiej wysokości, by pokryły one w pełni potrzeby dziecka. Dużo więcej niż połowa nie płaci wcale! Matka musi i spod ziemi wytrzasnąć, a ojciec może. Nie musi. A potem zdziwko jak dostaje wyrok za alimenty. A temu wszystkiemu często przyklaskują nowe partnerki tatusiów twierdząc, że: te pieniądze to jego była na siebie wydaje, nie na dziecko. Z trudem powstrzymuję się, by zbyt dosadnie tego nie skomentować, bo mogłabym popłynąć. Prawdziwy facet zaspokaja potrzeby swoich dzieci na tyle na ile jest w stanie. Zapierdala po nocach i na 3 etaty, żeby dać im wszystko to, czego potrzebują do normalnego rozwoju, życia, nauki i zabawy. Kropka. Jeśli ktoś twierdzi, że 600 zł miesięcznie załatwia temat, to pusty śmiech mnie ogarnia. Tyle mój płacił na mnie 30 lat temu. Plus kursy językowe, kieszonkowe, kolonie, wycieczki, ubrania i inne. Nie uważam tego za zbytek. Pierwszym i podstawowym obowiązkiem ojca jest płacenie na dzieci, a nie na swoją nową panią. I naprawdę znam ojców, którym inna opcja nie mieści się w głowie. Ale znam też takich, którzy poza alimentami nie kupią dziecku nawet długopisu, „bo płacą alimenty” oraz takich którzy ukrywają dochody przez Sądem przy aplauzie swoich partnerek. Wstyd.

 

 1. BŁĄD NR 5 – TRAKTOWANIE DZIECKA JAK RYWALA. To kolejny objaw braku dojrzałości emocjonalnej. Dziecko nie może być konkurentem dla nowej partnerki ojca, ponieważ miłość do dzieci i miłość do kobiety to dwa totalnie różne uczucia. I tu powiem ponownie – jeśli nie rozumiesz tego, że związałaś się z facetem, który ma dzieci i jego zasranym obowiązkiem jest poświęcać im czas, pieniądze i miłość, to nie powinnaś być w tym związku.

 

 1. BŁĄD NR 6 – ZŁE TRAKTOWANIE DZIECKA SWOJEGO PARTNERA. I przez złe traktowanie rozumiem tu wiele rzeczy. Począwszy od ignorowania go i traktowania jak powietrze, przez uszczypliwe uwagi, po przemoc psychiczną lub co gorsza fizyczną. Dla tych pań jest w piekle miejsce specjalne.

 

 1. BŁĄD NR 7 – TRAKTOWANIE DZIECKA JAK DOROSŁEGO. Czyli przekonanie, że dziecko wszystko rozumie, działa z premedytacją i złośliwie nie potrafi nawiązać dobrej relacji z nową partnerką taty. Miałam 14 lat, kiedy mój ojciec żenił się po raz drugi. Choć mogłam sprawiać wrażenie niemal dorosłej nie rozumiałam kompletnie nic – tak to oceniam z perspektywy czasu. Byłam zagubiona, nie wiedziałam jak to wszystko poskładać, żeby było dobrze, żeby wszyscy byli zadowoleni. Dopiero jako dorosła osoba rozumiem, że nie moją rolą było to składać, tylko dorośli nawalili po całości.

 

 1. BŁĄD NR 8 – NASTAWIANIE OJCA PRZECIWKO DZIECKU. Podszeptywanie mu i sugerowanie, że dziecko jest złe, ma niewłaściwe podejście. To Wy drodzy dorośli macie niewłaściwe nastawienie i nie odrobiliście lekcji. Zasada jest prosta – nie wiesz co zrobić, żeby było lepiej? Zapytaj fachowca – najlepiej dobrego psychologa.

 

 1. BŁĄD NR 9 – PRZYZWOLENIE NA BRAK KONTAKTU OJCA Z DZIEĆMI. Często nowym partnerkom ojca jest na rękę to, że ojcowie ci nie utrzymują kontaktu z dziećmi z poprzedniego związku lub utrzymują go bardzo sporadycznie. Pamiętajmy jednak, że rozstanie rodziców NIGDY nie powinno oznaczać rozstania z dziećmi. Zwierzęta mają czasem silniejszy instynkt rodzicielski niż niektórzy ojcowie. Jeśli zrobił to dzieciom z poprzedniego związku, to samo może zrobić Waszym wspólnym. Zawsze miej to z tyłu głowy. A to, że z jakichkolwiek przyczyn nie chce kontaktu z dziećmi fatalnie o nim świadczy.

 

 1. BŁĄD NR 10 – PRZEŚWIADCZENIE, ŻE WSPÓLNE DZIECKO JEST WAŻNIEJSZE DLA NIEGO NIŻ DZIECKO Z POPRZEDNIEGO ZWIĄZKU. Ono jest tak samo ważne i ma prawo do takiego samego, nieograniczonego kontaktu z tatą. Nowa kobieta nigdy nie powinna dążyć do odsunięcia ojca od dzieci i przekonania go do tego, że nowe dziecko jest ważniejsze niż poprzednie. Wasze sprawy to są Wasze sprawy. A zazdrość to bardzo brzydka cecha.

 

 1. BŁĄD NR 11 – ZAŁATWIANIE JAKICHKOLWIEK SPRAW MIĘDZY PARTNEREM, JEGO EX PRZY DZIECIACH. Nie wolno tego robić. Złość, zazdrość, pretensje niestety bardzo często towarzyszą rozstaniom ludzi, ale dzieci trzeba chronić przed sprawami, których nie rozumieją. Dla dziecka obojętnie w jakim wieku koniec rodziny to koniec życia jakie znało. Jego poczucie bezpieczeństwa chwieje się wtedy w posadach i jest mu bardzo trudno zaadaptować się do nowej sytuacji. W przypadku śmierci matki sytuacja jest jeszcze bardziej traumatyczna. Zawsze warto w takich momentach korzystać z pomocy wykwalifikowanego psychologa lub psychoterapeuty.

 

Kim powinna być dla dziecka nowa partnerka ojca? Nową partnerką ojca. Nie matką, nie przyjaciółką, nie rywalką, nie wrogiem. Takie proste, a zarazem takie trudne.

Żona mojego ojca oblała ten egzamin. Traktowała mnie źle, a mój ojciec na to pozwolił. I dziś nie boję się powiedzieć głośno, że zawiedli na całej linii. Nie powinnam była jako dziecko doświadczać tego, czego latami doświadczałam i mam żal. Swoje sprawy, frustracje, kompleksy, niepowodzenia i problemy załatwiali moim kosztem. Dość powiedziałam, gdy miałam 23 lata. Szkoda, że tak późno. Czasu nie cofnę.

Żaden ojciec nie powinien pozwolić swojej pani na to, żeby jego dzieci źle czuły się w domu, w którym on mieszka. Żaden nie powinien dać się manipulować i odbierać dzieciom tego, co należy im się tylko dlatego, że żyją – miłości, szacunku, pieniędzy na zaspokojenie potrzeb i czasu. Same się na świat nie pchały. Tyle ode mnie.

Anna Jaworska – MumMe

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ (kopiuj/wklej nie jest udostępnieniem).

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme.pl/

Wpis może zawierać lokowanie produktów lub usług, ale nigdy nie polecam tych, których nie sprawdziłam i z których sama bym nie skorzystała. Polecam wyłącznie to, czemu ufam i w co wierzę.

23 komentarze

 1. Powiem jedno,nikogo nie chcę obrażać.24 lata po ślubie,jeśli mój mąż by zmarł,zdradził by mnie,rozstałabym się z nim,wiem jedno.Żaden facet nie jest mi potrzebny do szczęscia,do wychowywania moich dzieci,a ja jego też nie chciałabym wychowywać, zaprzyjażniać się itp.Krzywdą by było to robić.Jak przekonać 5 dzieci do faceta matki,kobiety ojca?Cud by się musiał stać.Egoizm dorosłych.

  1. A co jeśli to dorosłe dziecko bardzo źle traktuje swojego ojca a mojego partnera? Zaznaczmy że ojciec dziecka, bardzo dba o swoje dziecko, a to „dziecko” traktuje go jak śmiecia i to co robi (łącznie z życzeniem mu śmierci) jest zdecydowanie poniżej pasa? Akceptować?

    1. Zgadzam się z tym komentarzem. Twój wpis jest bardzo emocjonalny, dotyczy Twoich doświadczeń. To Twoj punkt widzenia.
     Nie nam oceniać dla kogo jest miejsce w piekle. Również nie uważam, by zastanym obowiązkiem mojego taty było łożenie na mnie. A tak o tym piszesz. To przywilej, godność ojca. Wymiar człowieczeństwa.

     1. Bardzo dobrze napisane. Bardzo osobisty wpis autorki. Ja pomimo że jestem „nowa panią taty” zajmuje się jego dzieckiem jak swoim. Pomimo wysokich alimentów wg mnie 800 zł przy 4 latku(ba sam tata takie zaproponował) a też chcemy jechać z nim na wczasy, też ma pokój u nas i zabawki to dużo bo osobiście dodatkowo ja i jego tata wydajemy dodatkowo kasę żeby miał też u nas wszystko. Pomimo mojej opieki nad dzieckiem i poświęcaniem się dla niego słyszę nieraz jak mówi mi że mama mówi że ciocia jest głupia lub babcia mówi że ciocia jest głupia. Buntowanie dziecka naprawdę przez ex… Bardzo dojrzałe. (ja zawsze odpowiadam ze mama nie musi Lubiec ale on ma kochać mamę i ciocia uważa że mama jest fajna i babcia) ostatnio przestałam tak mówić poprostu milczę na ten temat.

 2. Jak przeczytałam 3 to pomyślałam sobie ”szkoda, że pewna ‚Pani’ tego nie rozumie. Jak skończyłam czytać zrobiło mi się przykro – naliczyłam łącznie 7 .

 3. Chyba napisałaś ten wpis z żalu do ojca i jego żony, tak wygląda przykro mi ale nie zawsze coś jest białe albo czarne i w życiu są różne sytuacje

 4. Mądry tekst Aniu, czytałam ze łzami w oczach… kilka pkt. które wymieniasz aktualnie przeżywam, szczególnie ten o braku chęci widzeń z dzieckiem i zakazie od nowej partnerki. Wychowuję sama od urodzenia Synka, Jego Ojciec ma Partnerkę, która skutecznie odsunęła Go od Małego i choć uważam że to jego wybór bo ma przecież rozum, Ona jest w tej kwestii na pozycji wygranej… nikomu nie życzę… pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję ze poruszasz tak ważne tematy.

  1. Znam takiego porządnego. W sensie spotykam się z takim. Sam zaproponował wysokie alimenty na dzieci i nie mówie tu o marnym 1000 zł na dziecko. Oprócz alimentów dzieci mają co chcą. Cena nie gra roli. Szkoda tylko że jak poprosiłam o wsparcie pieniężne przy zakupie mieszkania, które chciałam oddać w kilka miesięcy dowiedziałam się że nie da rady mnie wesprzeć. Tak więc mi się przewala nad tą dobrocią. Efekt? Skoro dla niego dzieci są najważniejsze to ok. Ja będę najważniejsza dla siebie 🙂 i niech mi tu nikt nie mówi, że lecę na kase bo dobrze zarabiam i jedynie chciałam się zapożyczyć na niewielka kwotę na mieszkanie w którym mieliśmy mieszkać ją on i jedna z jego córek. Ja chciałam wziąć na nie kredyt na 25 lat. Jestem debilką, ale uczę się na błędach. Także bądźcie spokój i – są wspaniali i chojni panowie po rozwodach.

 5. Takie prawdziwe, rozstałam się ze swoim pierwszym partnerem z którym mam najstarszego syna. Czasami strasznie mi go szkoda, bo nie dość ze ojciec ukrywa dochody i nie chce płacić zasadzonych alimentów, płaci wg swojego uznania, bo przecież to ja wydaje te pieniądze na siebie to jeszcze nic sam synowi nie kupi, nie martwi się o buty, ciuchy, wyjazdy, zajęcia dodatkowe. Przykre, jego nowa partnerka chyba tez nie sprawdza się w 100% niestety… ja tez mam od dwóch lat męża i zastanawiam się czasami czy odpowiednio spełnia swoje obowiązki wobec starszaka. Chętnie poczytałabym wpis o partnerach matek swoich dzieci 🙂 gdzie my popełniamy błąd?

 6. Jesli facet jest sensowny i naprawde kocha swoje dziecko, to zadna next nie bedzie w stanie go od niego odsunac. Jesli nawet next zmusi go do wyboru – wybierze dziecko, a nie next. Smutna prawda jest taka, ze wielu ojcow wykorzystuje rozwod i zwiazanie sie z nowa pania jako pretekst do rozwodu rowniez dziecmu. A obwinia sie o to oczywiscie… kobiete…. Pewnie tak latwiej. Jak to napisala madrze Justyna w swoim komentarzu: „to jego wybór bo ma przecież rozum”. I to by w zasadzie moglo zastapic caly ten artykul.

 7. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pisze tak Pani bo była w roli dziecka. Gdyby kochała Pani męża a maz miał dziecko z kobieta która dziecko używa jako narzędzie do szpiegowania, podkładania Ci tzw. „świń „ albo namawiała go żeby dziecko kłamało na Twój temat do męża żeby ten się z Panią rozstał i żadne rozmowy , prośby groźby i kontakty z psychologami ani na dziecko ani na matkę dziecka nie miały wpływu to tez by Pani za specjalnie za tym dzieckiem nie była i z miłości do męża tolerowała ale bardziej w kierunku traktowania jak powietrza a nie specjalnego nadakakiwania. Łatwo się mówi w teorii.. rob dziecku posiłki na zamowienie przywoź pamiątki a ono będzie w ciebie pluc ze to gowno jest. Albo wymyślać do ojca ze mu ublizasz, podkradasz rzeczy z pokoju, okłamujemy męża czego nigdy nie zrobiłaś. Są takie sytuacje kiedy mimo tego ze chce się dobrze zwyczajnie się nie da. Nie zawsze to te macochy są złe. Z winy doroslych czy tez nie ale okropne dzieci tez się zdarzają.

  1. Zgadzam się w 100 %. Dzieci jak dzieci ale upośledzone byłe mnie potrafiące pogodzić się z sytuacją i ciągle mieszające Ci się w życie to żenada poprostu i bezsilność.

 8. Widać że autorka jest samotną sfrustrowaną matką, która nie może przeżyć że mąż kocha inną i jest z nią szczęśliwy…żal mi takich kobiet. Ułóż swoje życie i nie interesuj się życiem i związkiem swego ex

  1. ha, ha, ha, rozczaruję Cię. Jestem od 17 lat w szczęśliwym związku z trójką dzieci. Ani ja, ani mój maż nie mamy dzieci z innych związków. I jak terz Pani psycholog? Jakieś kolejne mądre rady?

 9. Nie ma co generalizowac. Pokazujesz sytuację oczami dziecka, które napewno zostało skrzywdzone i Twoj ból jest odczuwalny na każdym kroku. Ludzie są różni – nikt święty nie jest, sytuacja jest trudna dla każdej ze stron.

  1. Myślę, że da się zbudować fajne relacje z dziećmi partnera i jestem tego przykładem. Dzieci mieszkają u nas przez część miesiąca. Przede wszystkim nic na siłę, na wszystko potrzeba czasu , nie wkupować się, nie zabiegać, a spokojnie towarzyszyć, a cierpliwość zaprocentuje. Nie wolno też nastawiać się negatywnie do matki dzieci, być zazdrosną. Była to była, bedąc wobec niej neutralna, czy nastawiona pozytywnie nie przełożysz jakiś negatywnych emocji na dzieci partnera. Ważna jest też o czym nie wspominasz postawa matki, to od niej w dużej mierze zależy jak dzieci będą nastawione do nowej partnerki. Często, gdy matka ma poukładane życie uczuciowe, nie robi ,,pod górkę”, nie przelewa frustracji na dzieci, nie wypowiada się przy nich źle o ojcu, czy nowej partnerce ma fundamentalne znaczenie dla tych nowych układów. U nas na szczęście nie ma z tym problemów. Jeśli dorośli są taktowni, wypowiadają się o sobie nawzajem z szacunkiem, to i relacje dzieci z nową partnerką/partnerem układają się pozytywnie. Wystarczy dobra wola wszystkich stron i dojrzałość – niby niewiele ale słuchając różnych historii jednak bardzo wiele…

 10. Cześć, Spojrzałam na ten wątek, ponieważ od 2 lat jestem w związku z mężczyzną, który ma 18-letnią córkę. Przyznam się szczerze, że miewałam w Naszej relacji damsko-męskie niezdrowe emocje z tym faktem związane. Bywałam zazdrosna o czas wolny, który mój partner poświęcał swojemu dziecku. Corka partnera jest bardzo podobna do swojej matki, kiedy do nas przychodziła, to był czas, że miałam przed oczami tą kobietę. Targały mną emocje, ale w głębi czułam sympatię do tej dziewczyny. Na tą chwilę urodziłam dziecko, przyrodnia siostra jest szczęśliwa, często nas odwiedza. Moje emocje się uspokoiły, włączyłam dojrzałość do głosu, polubiłam tą dziewczynę. Mamy bardzo dobry kontakt. Od razu mi lżej na sercu. Uzmysłowiłam sobie, że kochając partnera akceptuję tą sytuację, że ma dziecko, nie walczę, ale włączam serce, empatię.

 11. Skomentuję to krótko. Nigdy w życiu nie związałabym się z człowiekiem, który ma już dzieci! Jeżeli dla faceta w nowym związku liczą się tylko jego dzieci to po jaką cholere sie rozwodził!!! Niech siedzi sam i sie z nikim nie wiąże do końca życia. Dlaczego nowa partnerka ma rezygnować ze swojego życia bo on ma już dzieci z inną kobietą???
  Nie chciałabym niańczyć czyichś dzieci i nie chcę żeby ktoś wtrącał się do moich. Najlepiej mieć własne dzieci i nimi sie zajmować.

 12. Myślę, że wszystko nie jest takie jednostronne . Widać, że przemawia przez Panią gorycz i żal dziecka, którym Pani była. Takie relacje nie są łatwe dla żadnej ze stron, a dzieci też są różne bo to odrębny człowiek jak każdy .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code