ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI CZASEM DZIEJĄ SIĘ ZŁE RZECZY

Nie będę dzisiaj owijać w bawełnę. Nie będę łagodzić wydźwięku mojego wpisu i delikatnie obchodzić się z tym trudnym tematem.

Nie bije? Powiadasz.

Kawa na ławę.

PRZEMOC TO NIE TYLKO BICIE!

Bądź świadomy, że jeśli Twój partner lub Twoja partnerka dopuszcza się tych zachowań, to jesteś ofiarą przemocy. A ja, jeśli będzie trzeba, napiszę jeszcze 1000 takich wpisów, żeby uświadamiać. I jeżeli po każdym z nich choć jedna osoba zrozumie, że takie rzeczy nie mają prawa się dziać za zamkniętymi drzwiami i kluczowa decyzja leży w jej rękach, to uznam to za wielki sukces. Wiem, że warto.

 

Jeśli Twój partner lub Twoja partnerka:

 

  1. Krzyczy lub wrzeszczy na Ciebie, żeby wymusić na Tobie określone zachowania, to wiedz, że nie ma prawa tego robić. Kochający człowiek nie ucieka się do zmuszania drugiej osoby do działania za pomocą krzyku i gróźb czy szantażu.
  2. Obraża Cię, zawstydza, wytyka wady, szydzi i wyśmiewa Cię – nieważne czy w towarzystwie, czy w cztery oczy, to wiedz, że jest to forma przemocy psychicznej. Człowiek, który kocha jest dumny ze swojego partnera i nie pozwoli również, by ktoś inny Cię obrażał lub wyszydzał.
  3. Ogranicza Ci kontakty z rodziną i przyjaciółmi, nieważne czy w imię miłości, czy w formie nakazu. Jest to ograniczenie Twojej wolności i swobody i nie możesz na to pozwalać. Kochający partner lub partnerka nawet jeśli nie przepada za członkami Twojej rodziny lub znajomymi, nie będzie Ci ograniczał możliwości przebywania z nimi, wiedząc, że Ci na nich zależy.
  4. Próbuje kontrolować to gdzie idziesz i z kim się spotykasz. Pamiętaj, że masz pełne prawo do podejmowania takich decyzji bez pozwolenia. Kochająca Cię osoba ma zaufanie i jego podstawą nie jest kontrola.
  5. Kontroluje lub próbuje kontrolować Twój telefon, media społecznościowe (Facebook, Instagram itp.), korespondencję, to miej świadomość, że jest to naruszenie prywatności i forma przemocy.
  6. Ogranicza lub uniemożliwia Ci podjęcie pracy lub możliwość uzyskiwania dochodów. Bądź pewny, że doprowadzi to do finansowego uzależnienia i zniewolenia. Związek dwojga ludzi opiera się na wspieraniu samorealizacji partnera i budowaniu jego poczucia własnej wartości, a nie niszczeniu go. Osoba, która kocha myśli o zabezpieczeniu bytu drugiej osoby również w przypadku, gdyby została ona sama z jakiegoś powodu.
  7. Grozi odebraniem dzieci, przemocą fizyczną, zniszczeniem opinii, udowodnieniem choroby psychicznej lub jakąkolwiek inną formą skrzywdzenia. Nikt nie ma prawa Ci grozić, szantażować i straszyć Cię.
  8. Ogranicza Ci sen, pożywienie, korzystanie ze sprzętów domowych lub samochodu. To są absolutnie niedopuszczalne sytuacje. Twoje potrzeby powinny być ważne i realizowane bez przeszkód.

 

 

Przemoc psychiczna to wyrafinowana i podła forma przemocy, która niszczy i jest trudna do udowodnienia. Nie ma siniaków, często nie ma świadków. Sprawcy przemocy często udają idealnych partnerów przed ludźmi, a ofiary nie przyznają się do tego, ze doświadczają przemocy, nawet przed sobą. Wmawiają sobie, że skoro nie bije, to znaczy, że się nie znęca.

BŁĄD

Przemoc psychiczna, emocjonalna oraz ekonomiczna jest zła i zawsze powinna być karana. Dodatkowo często prowadzi do przemocy fizycznej.

Nie bądź obojętny, jeśli wiesz, że ktoś w Twoim otoczeniu jest ofiarą jakiejkolwiek formy przemocy.

Uświadamiaj, wspieraj, nakłaniaj do kontaktu z NIEBIESKĄ LINIĄ, pomóż udokumentować dowody.

Jeśli jesteś ofiarą i jesteś tego świadomy, nie pozwól na to. Zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub Fundacji wspierającej ofiary przemocy (jeśli masz problem ze znalezieniem jej, napisz do mnie na a.jaworska@mumme.pl), nie pozwól odizolować się od rodziny. Szukaj wsparcia i pomocy. Odwaga, to nie jest trwanie w związku, w którym jest przemoc, tylko ucieczka. Nie jesteś winny temu, że ktoś stosuje przemoc wobec Ciebie! Nie daj sobie wmówić, że zasłużyłeś! Nikt nie zasługuje!

Jeśli jesteś sprawcą przemocy pamiętaj, że kara Cię nie minie.

 

Dlaczego używam formy, która odnosi się do obu płci? Bo wbrew pozorom mężczyźni również są ofiarami przemocy! Szczególnie psychicznej.

 

Wpis powstał w ramach kampanii społecznej Za zamkniętymi drzwiami, zainicjowanej przez Fundację 3-4-Start.

Głównym celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, jak powszechnym i nierozumianym problemem jest przemoc psychologiczna i ekonomiczna w związkach.

Jeśli chcesz dołączy do akcji zamieść w mediach społecznościowych zdjęcie z hasłem KLUCZOWA DECYZJA JEST W TWOICH RĘKACH

Użyj hashtagów #zazamkniętymidrzwiami #kobietydlakobiety #kampaniazazamkniętymidrzwiami #fundacja34start

 

Pozostałe wpisy na blogu na temat przemocy:

NIE MYL PRZEMOCY Z MIŁOŚCIĄ – FORMY PRZEMOCY PSYCHICZNEJ

PRZEMOC MA WIELE TWARZY. NIE BĄDŹ OFIARĄ.

ZEJDŹ Z MOJEGO DYWANU. JAK ZROBIĆ Z OFIARY SPRAWCĘ PRZEMOCY.

CZY WIDZISZ STRACH W ICH OCZACH?

ONI ZAWSZE MÓWIĄ, ŻE TO JUŻ SIĘ NIE POWTÓRZY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.