CZY WIESZ, JAK ZROBIĆ SOBIE DOBRZE?

Dostaję od Was tysiące wiadomości. Wszystkie czytam, choć nie zawsze mam możliwość na każdą z nich odpowiedzieć.

Porusza mnie to, że tak wiele Waszych problemów jest do rozwiązania od ręki albo w stosunkowo niedługim czasie, ale powstrzymują Was przed tym: obawa przed wyjściem ze strefy komfortu, konwenanse, przyzwyczajenia, brak asertywności, brak poczucia własnej wartości, konformizm, a nade wszystko poczucie, że robiąc coś dla siebie krzywdzicie innych.

Zdrowy egoizm nie jest tożsamy z narcyzmem. To, że człowiek kocha i szanuje siebie samego tym samym stawiając innym granice nie oznacza, że brak mu empatii i nie potrafi dawać.

Borykacie się na co dzień z wieloma problemami – trudnymi relacjami, kłopotami finansowymi, zdarzeniami losowymi. Doświadczacie zaburzeń lękowych, depresyjnych, cierpicie z powodu stresu. Często nie wiecie, jak wyrwać się z błędnego koła złych emocji, permanentnego poczucia winy, wrażenia, że tkwicie w tym samym punkcie i nic w Waszym życiu nie posuwa się do przodu, że ciągle spalacie się na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań innych ludzi.

 

Nie jestem w stanie rozwiązać za Was problemów. Jedyne co mogę to wskazać Wam kierunek. Wiem, że wielu z Was wykorzystało moje doświadczenia i podejście do życia, by odmienić swoje. By powoli, ale konsekwentnie małymi krokami wzrastać jako niezależni ludzie, akceptujący siebie, zadowoleni z życia i coraz silniejsi.

I bynajmniej nie ma to nic wspólnego ze stanem konta, choć jak wiecie niezależność dorosłego człowieka to w dużej mierze niezależność finansowa (od partnera, rodziców, dzieci, kogokolwiek).

 

JAK MAŁYMI KROKAMI KAŻDEGO DNIA SPRAWIAĆ, ŻE BĘDZIE NAM SIĘ LEPIEJ ŻYŁO?

JAK ZROBIĆ SOBIE DOBRZE?

 

PRZESZŁOŚĆ

 

Bardzo często tkwimy w beznadziei, bo jesteśmy osadzeni mentalnie w przeszłości i żyjemy nią, bojąc się zrobić krok do przodu. Przeszłość, jakkolwiek bolesna by nie była, to coś, czego nie możemy zmienić. Możemy za to wyciągnąć wnioski, spróbować się z nią uporać, szczególnie jeśli była traumatyczna. Przeszłość nas nie definiuje. Nie określa. To lekcja, doświadczenie. Rozliczenie się z przeszłością jest warunkiem koniecznym do tego, by pójść do przodu. Jeśli więc masz niezałatwione sprawy z przeszłości z kimkolwiek – z rodziną, partnerem, szefem, a przede wszystkim ze sobą ZAŁATW TO. Zakończ, pożegnaj albo wyprostuj, przestaw na nowe tory, ale nie udawaj, że nie ma sprawy, skoro wciąż myślisz o tym i żyjesz tym co było. Być może będziesz potrzebować specjalistycznego wsparcia – terapii. Zdecyduj się na nią. Będzie łatwiej.

 

TERAŹNIEJSZOŚĆ

 

Przestań negatywnie myśleć – o sobie, o innych, o życiu. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że nie wierzysz w siebie, a co za tym idzie biczujesz się samokrytyką, wątpisz w swoje możliwości, boisz się zmian, sukcesu, a jednocześni zazdrościsz tym, którzy nie mają tego strachu. Uważasz, że wiara w siebie to zwykły samozachwyt, umniejszasz dokonania innych twierdząc, że po prostu im „przyfarciło”, zdarza Ci się plotkować, hejtować. Błąd. Niech czyjś sukces zawsze będzie dla Ciebie inspiracją. Powiedz sobie – skoro on może, to ja też mogę. Każdy z nas pochodzi z innego domu, każdy ma swój bagaż, ale każdy z nas ma również do dyspozycji te same 24 godziny. To od nas zależy, jak je wykorzystamy. Wymówki są wygodne – wiem. Sukces jednak rzadko spływa na ludzi podczas snu. Na sukces najczęściej trzeba po prostu zapieprzać. Ale jak on wtedy smakuje…

 

Pozbądź się z otoczenia ludzi toksycznych. Bez wyjątku. Jeśli są wśród nich najbliżsi, ogranicz kontakty do absolutnego minimum. Zrób porządki na swoim Facebooku, Instagramie, zablokuj kontakty w telefonie. To jest bardzo uwalniające. To nie jest egoizm. To jest szacunek do siebie. To my uczymy ludzi jak mają nas traktować. To my decydujemy o tym co jest, a co nie jest do zaakceptowania. Od dawna nie stosuję w tej kwestii taryfy ulgowej. Przerzedziło się grono ludzi wokół, ale życie ma zupełnie inną jakość.

 

Przestań się porównywać – do Zośki z Insta, Karola z pracy, szwagierki czy kogokolwiek innego. Ty nie jesteś nią. Ty nie jesteś nim. Ty jesteś sobą. Bycie sobą jest naprawdę wygodne. Niczego nie trzeba udawać. Bycie sobą jest uczciwe i satysfakcjonujące.

 

Nie wszyscy muszą Cię lubić. Nie wszyscy muszą Cię akceptować. Pogódź się z tym i nie szalej, kiedy bratowa nie zaprasza Cię na imprezę albo znajomi nie uwzględnili Was na liście gości z okazji imienin. Jak pięknie zobrazowała to kiedyś moja ulubiona psycholożka – Karolina Tuchalska-Siermińska z Odnova.net.blog – możesz być jak truskawka – soczysta, dojrzała, czerwona, słodka, no idealna po prostu. Tylko sęk w tym, że nie każdy lubi truskawki. I to jest ok. Zaakceptuj to. I siebie też zaakceptuj. A to czego w sobie zaakceptować nie potrafisz staraj się zmienić. Chcesz – znajdziesz sposób. Nie chcesz- znajdziesz wymówkę.

 

 

PRZYSZŁOŚĆ

 

Nie odkładaj wszystkiego na później. PÓŹNIEJ MOŻE NIE NADEJŚĆ. Bez przerwy wszystko odkładamy – badania, naukę, zmianę pracy, nowe projekty, marzenia. Nie mówię, że masz zrobić wszystko na raz, ale nakreśl plan, wyznacz cele, terminy i do przodu. To nie jest tak skomplikowane, jak Ci się wydaje. Czasem wymaga oczywiście pewnych poświęceń lub wyjścia ze strefy komfortu, ale to Twoje życie do diabła! Nic się samo nie zadzieje! Więc zanim zadasz sobie pytanie: „dlaczego nie za rok?” zapytaj siebie najpierw: „a dlaczego nie teraz??”

 

Ja wiem, że może to dla niektórych brzmieć jak coachingowi bełkot, papka z banałów, ale tu nie ma co komplikować, bo to jest proste. Zacznij napędzać się pozytywnym myśleniem, otaczaj się pozytywnymi ludźmi, przeanalizuj swoje problemy, być może ich rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki? Trzeba tylko zrobić ten pierwszy krok.

Masz odwagę wziąć swoje życie w swoje ręce i przestać pozwalać innym, żeby wyznaczali Ci drogę, stawiali przeszkody i kopali dołki?

Czy masz odwagę, że zrobić sobie dobrze i żyć na swoich warunkach?

Polecam

Ania

Anna Jaworska – MumMe

Jeśli spodobał Ci się mój wpis udostępnij go proszę, klikając UDOSTĘPNIJ (kopiuj/wklej nie jest udostępnieniem).

Polub moją stronę na Facebooku https://www.facebook.com/blogmumme/

Zajrzyj na mój Instagram https://www.instagram.com/mumme_pl/

Wpis może zawierać lokowanie produktów lub usług, ale nigdy nie polecam tych, których nie sprawdziłam i z których sama bym nie skorzystała. Polecam wyłącznie to, czemu ufam i w co wierzę.

 

 

 

 

1 Comment

  1. Bardzo dobry artykuł. Ludzie nas stopują i my sami się stopujemy. Wyciąganie wniosków z każdej lekcji życiowej i refleksja nad samym sobą jest najlepsza.!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *